Dom pasywny

Decydując się na budowę domu, przyjmujemy, że będzie nam służył przez kilkadziesiąt lat. W związku z tym należy zadbać o to, aby był on zdrowy dla nas (zapewniając przy tym najwyższy komfort cieplny), przyjazny dla środowiska, jak również ekonomiczny w eksploatacji. Wszystkie te warunki spełniają domy energooszczędne i pasywne.

Budynki energooszczędne i budynki pasywne, będące najnowszą generację budynków energooszczędnych, są obowiązującym dziś nowoczesnym standardem. Ponad 20 lat doświadczeń w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii sprawia, że standard ten coraz szybciej zyskuje uznanie na całym świecie. Szacuje się, że do roku 2013 na świecie zbudowano ponad 45 000 budynków pasywnych.

Za cenę niewiele wyższych nakładów inwestycyjnych otrzymujemy gwarancję zwrotu poniesionych dodatkowych kosztów oraz wysoki komfort cieplny i bezpieczeństwo energetyczne. Mieszkać w domu energooszczędnym znaczy żyć bez kłopotów energetycznych!

Cechy standardu budownictwa pasywnego

Zwarta bryła budynku i bardzo dobra termoizolacja: Wszystkie elementy zewnętrznych przegród budynku są izolowane termicznie w takim stopniu, aby współczynnik U całej bryły budynku ze wszystkimi przegrodami zewnętrznymi nie przekraczał wartości 0,15 W/(m2K).
Południowa orientacja i uwzględnienie problematyki zacieniania: Pasywne wykorzystanie energii słonecznej jest znaczącym czynnikiem przy projektowaniu budynku pasywnego – wykorzystuje się do tego Pakiet do Projektowania Budynków Pasywnych PHPP.
Energooszczędne – certyfikowane pasywne okna (oszklenie i ramy okienne): Okna (oszklenie i ramy) muszą mieć współczynniki U poniżej 0,80 W/(m2K), przy czym współczynniki g okien muszą wynosić około 50%.
Szczelność powietrzna przegród zewnętrznych budynku (powłoki): Infiltracja powietrza przez nieszczelności połączeń przegród zewnętrznych musi być mniejsza od 0,6 objętości całego budynku na godzinę i certyfikowana przez Blower Door Test.
Pasywne podgrzewanie wstępne powietrza świeżego (zewnętrznego): Świeże powietrze zewnętrzne może być doprowadzane do budynku przez gruntowy wymiennik ciepła, w którym dochodzi do wymiany ciepła z gruntem. Powoduje to wstępne podgrzanie powietrza świeżego do temperatury powyżej 5°C, nawet w trakcie zimnych dni sezonu zimowego.
Efektywny odzysk ciepła z powietrza usuwanego przy wykorzystaniu wymiennika ciepła powietrze-powietrze (poprzez centralę wentylacyjną, popularnie zwaną rekuperatorem): Większość ciepła obecnego w powietrzu usuwanym jest przekazywana do napływającego powietrza świeżego (sprawność odzysku ciepła powyżej 80%).
Energooszczędny sprzęt gospodarstwa domowego: W domu pasywnym nieodzowne są urządzenia o niskim zużyciu energii (lodówki, kuchenki, zamrażarki, lampy, pralki, suszarki itd.).

Dom pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania – poniżej 15 kWh/(m2•rok). Oznacza to, że w ciągu sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m3 gazu ziemnego, czy też 2,3 kg węgla.

Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych budowanych obecnie wynosi około 120 kWh/(m2•rok). Oznacza to, że zapotrzebowanie na energię w budynkach pasywnych jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm.

Przewaga domu pasywnego w stosunku do budynku konwencjonalnego jest podobna do przewagi nowego auta, które wchodziłoby obecnie na rynek i zamiast 12 litrów benzyny zużywałoby tylko 1,5 litra na 100 km. Czy auto zużywające 1,5 litra benzyny na 100 km zamiast 12 litrów jest innowacyjne?

Dom pasywny jest najtańszym rozwiązaniem jeżeli policzy się miesięczne koszty spłaty inwestycji, koszty eksploatacyjne i koszty utrzymania budynku jako jedno obciążenie miesięczne.

 

ZALETY DOMU PASYWNEGO:

  • Płacą Państwo około 8 razy mniej za ciepło potrzebne do ogrzania domu
  • Zdecydowanie wyższy codzienny komfort życia i czyste powietrze w domu poprzez wymuszoną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła
  • Zdecydowanie mniejsza zależność a właściwie uniezależnienie się od ciągle wzrastających cen nośników energii
  • Będą Państwo w posiadaniu domu o zdecydowanie większej wartości rynkowej, który także za 20 lat będzie domem innowacyjnym i nowoczesnym

 

Pozostaje wybór czy decydujemy się na:

  • dom lub mieszkanie w technologii "tradycyjnej", w którym mamy wentylację grawitacyjną (często słabo spełniającą swoje zadania), z wilgocią gromadzącą się na ścianach i z bardziej postępującą degradacją elementów konstrukcyjnych budynku, którego wartość rynkowa wskutek szkód budowlanych z roku na rok będzie malała.
  • budynek pasywny, w którym można uzyskać przyjemną temperaturę zarówno w lecie jaki i zimie przy ekstremalnie niskim zużyciu energii bez obawy o jej rosnące ceny, charakteryzujący się wysokim komfortem cieplnym, zaprojektowany oraz zbudowany tak, aby mieszkańcy czuli się w nim zdrowo i w zgodzie z naturalnym środowiskiem.

 

Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na zakup mieszkania energooszczędnego w wysokości 11.000 złotych w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gwarancja jakości potwierdzona zostanie certyfikatem Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej.

Kontakt:
tel. 665-48-66-99
Formularz kontaktowy